logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Němečtí korzáři Němečtí korzáři

Pomocné křižníky první a druhé světové války

Novodobé následovníky posádek lodí Sira Francise Drakea připomínaly posádky německých pomocných korzárských křižníků, které za první i druhé světové války na ozbrojených transportních a dopravních lodích válčily doslova na všech mořích a oceánech světa. Jejich úkolem byl boj proti nepřátelské, především britské námořní dopravě, často ale musely čelit i těžkým válečným lodím protivníka. Čelily, bojovaly, vítězily a? umíraly. Na moři, které nezná slitování?

Druhá polovina devatenáctého století přinesla nebývalý rozvoj válečných loďstev, přímo úměrný probíhající vědecko-technické revoluci. Lodě dostávají pancéřování, největší změnou je využití strojů, rychle vytlačujících plachty. Lodě dostávají mohutné věže, nesoucí těžká děla, mizí obrovské plachetní stěžně a zcela se mění velikost trupů a celkové poměry těžišť.

Hlavní mocnosti vynaložily obrovské částky na modernizaci loďstev, které investovaly především do výstavby bitevních plavidel nové generace. Podobně prudce se vyvíjely i další druhy válečných lodí, křižníky, torpédoborce či ponorky. Brzy se ujala myšlenka, jak počet válečných lodí zvýšit s vynaložením relativně malých prostředků. Řešením bylo upravit pro sekundární úlohy vhodná civilní plavidla. Řada osobních parníků představovala rezervu válečné floty a v případě války měla být neprodleně rekvírována a vyzbrojena.

Lodě samozřejmě zůstaly nepancéřované a v souboji s obrněnou plnohodnotnou válečnou lodí neměly moc nadějí uspět, převzaly však na sebe celou řadu podružných úkolů, o které ulehčily drahým bojovým jednotkám, jež se mohly věnovat činnosti prvořadé důležitosti. Pomocné křižníky, jak se tato pozoruhodná plavidla nazývala, využívaly prakticky všechny hlavní mocnosti. Výborné zkušenosti s těmito nepříliš drahými plavidly vedly k jejich využití i v letech druhé světové války. Podobně jako další námořnjí velmoci, nepohrdlo jimi ani císařské Německo, ovšem využilo je ke zcela jiné činnosti než většina odstatních zemí. Císařská flota použila pomocné křižníky jako přepadové lodě, vedoucí korzárskou válku proti námořní dopravě Dohody. Přes veškerou snahu protivníků dokázali tito korzáři prakticky až do konce války procházet britskou blokádou a operovat v Atlantiku i Pacifiku a ve vodách Indického oceánu. Novou ofenzivu zdokonalených přepadových lodí přinesla druhá světová válka. Za obou světových válek dokázaly německé pomocné křižníky napáchat citelné škody námořní dopravě protivníků a nutily je k nákladným protiopatřením.

O tom všem je představovaná kniha. Její kapitoly se snaží přiblížit méně známou, ale o to poutavější část historie námořních válek, poslední záchvěv ducha velkých korzárů, jak je poznala minulá staletí.

Kniha je členěna do dvou částí ? 1. světová válka a 2. světová válka. Na 306 stranách podrobně rozebírá TTD a osudy jednotlivých ?korzárů? (17 lodí v 1. a 12 lodí v 2. části) a zaplňuje tak citelnou informační mezeru. Jedná se o četbu nejenom poučnou, ale i poutavou. Text je doplněn technickými náčrtky (Ivo Pejčoch), mapkami (Iridium) a stovkami neokoukaných černobílých fotografií z nejrůznějších zahraničních zdrojů.

 

Vydalo nakladatelství Ares, spol. s r. o., grafická úprava a technická redakce Marek Přikryl, doporučená MOC (vč. 5% DPH) 329 Kč.


Autor recenze: Redakce Ares a -lk-



SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 30. 4. 1863 vybojovala francouzská cizinecká legie svou legendární bitvu u Cameronu.

Výročí: 30. 4. 1863 vybojovala francouzská cizinecká legie svou legendární bitvu u Cameronu.


Recenze týdne

Ukrajina

Osobní svědectví a geopolitické pozadí rusko-ukrajinské války.