logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Boxeři v Šanghaji Boxeři v Šanghaji

Další svazek z edice Lodě v české minulosti

Nakladatelství MareCzech vydalo v naší literatuře poněkud méně obvyklý titul. Jsou to vzpomínky námořníka rakousko-uherské ?maríny?, Jaroslava Škáby, na plavbu s křížníkem Kaiser Franz Joseph I do Šanghaje, kde v roce 1905 hrozilo znovu vypuknout boxerské povstání (o tom viz podrobně zde: http://www.militaria.cz/index.php?ac=clanek&idcl=204&idkat=7&uin=3184e6274b6a)

Nezasvěcený člověk si může logicky položit otázku: ?Kde se vzali naši předkové v Číně v letech 1900-1914?? Odpověď v minulosti na ni bývala celkem jednoduchá: Za vše prý mohli ?boxeři???

?Povstání boxerů?, které bylo reakcí části čínské veřejnosti na hospodářskou expanzi evropských zemí, Japonska a USA do Číny, začalo klíčit v dubnu 1899 a jeho hybnou silou byla čínská tajná organizace z jihu poloostrova Šan-tung I-che-čchüan (volně přeloženo jako Pěst ve jménu spravedlnosti). Podle výrazu pěst v názvu tohoto hnutí byla proto revolta nejčastěji označována jako ?povstání boxerů?. Evropské mocnosti, Japonsko a USA zareagovaly rychle vojenskou trestnou expedicí, které se zúčastnily rakouské křižníky, na kterých sloužilo stále více českých námořníků.

Na cestu do východní Asie, jejíž část je obsahem naší knihy, vyplul křižník ?Kaiser Franz Joseph I.? z hlavní základny rakousko-uherského námořnictva v istrijské Pule 14. září 1905. Lodi velel fregatní kapitán Ferdinand Bublay. Již 19. října doplula do Singapuru, aby zde převzala agendu tzv. c.k. ?staniční lodi? pro východní Asii po křížníku ?Kaiserin Elisabeth?.

16. listopadu 1905 vyplul křižník na týdenní návštěvu do japonského Nagasaki. Radiotelegrafická výzva rakousko-uherské ambasády v Pekingu 18. prosince dala potom příčinu k napsání naší knihy, protože šlo o rozkaz k odplutí do Šanghaje, kde měl být zřízen k ochraně tamního generálního konzulátu Rakouska-Uherska tzv. ?Matrosendetachement? (vyčleněný oddíl námořníků v roli námořní pěchoty), protože zde Evropanům hrozilo nové nebezpečí od čínských rebelů, kterým se již nyní všeobecně, byť z určité setrvačnosti trochu nesprávně, říkalo ?boxeři?.Výsledek této ?krize? popisuje svým svérázným jazykem Škábova kniha.

Ilustrace Vlastimil Rada, doslov Jindřich Marek, černobílá fotografická příloha (mnohdy unikátní fotografie, dokumentující každodenní život námořníků na palubě, ale i na vycházkách). Kniha je doplněna unikátním slovníčkem hantýrky českých námořníků z let 1905?1918.

počet stran 150, vazba brožovaná
cena 229,- Kč
ISBN 80-903149-8-8

Možno objednat na www.mare-czech.cz


Autor recenze: Redakce



SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 30. 4. 1863 vybojovala francouzská cizinecká legie svou legendární bitvu u Cameronu.

Výročí: 30. 4. 1863 vybojovala francouzská cizinecká legie svou legendární bitvu u Cameronu.


Recenze týdne

Ukrajina

Osobní svědectví a geopolitické pozadí rusko-ukrajinské války.