Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
Zpráva o procesu
Kafkovský proces s Vladimírem Hučínem v Přerově a dopis ústavním činitelům
Ve dnech 4
Ve dnech 4.?6. 10. pokračovalo u Okresního soudu v Přerově hlavní líčení s bývalým důstojníkem BIS Vladimírem Hučínem. Vzhledem k tomu, že dva soudci ? přísedící abdikovali ze svých funkcí, změnilo ze složení senátu a celý proces musel začít od začátku. Protože obhajoba našla v samotném spise důkaz o tom, že jeden z nových soudců se vyjádřil v rozhovoru s jedním svědkem tak, že si na Hučínovi smlsne, vznesli obhájci námitku podjatosti vůči tomuto soudci, kterou senát posléze zamítl. Jelikož o druhém novém soudci věděla obhajoba, že byl vysokým funkcionářem SSM, vznesla námitku podjatosti i vůči tomuto soudci. I ta byla zamítnuta, stejně tak námitka podjatosti vůči celému senátu, který předchozí dvě námitky zamítl. Proti všem těmto usnesením podali obhájci stížnost, o které bude rozhodovat Krajský soud. První dopoledne tedy soud řešil jen tyto procedurální otázky.
Po skončení této části líčení, požádali obhájci soud, aby připustil účast veřejnosti, což senát opět zamítl, ačkoliv dlouhým trváním procesu se původně utajované skutečnosti staly veřejně známými nebo jejich tajnost již vyvětrala.
Po zamítnutí i této žádosti začala přítomná veřejnost dávat najevo svoji nespokojenost hlasitým předčítáním stanov SSM pod okny soudu.
V úterý, druhý den procesu se však v prováděném důkazním řízení žádná tajnost rovněž neobjevila a veřejnost složená především ze starých politických vězňů z 50. let, zůstala nadále vyloučena z účasti na jednání. Když ani třetí den, ve středu, se do probrání posledního bodu obžaloby nehovořilo o utajovaných skutečnostech, začala veřejnost přítomná na chodbě soudu skandovat: ? Chceme veřejný proces, pusťte nás dovnitř.? Potom bylo v jednací síni slyšet sborově zpívat hymnu. Předseda senátu přerušil jednání a nechal povolat policii, aby vyklidila budovu soudu. Krátce potom se obhájci JUDr. Stanislav Devátý, JUDr.Milan Hulík a důvěrníci obžalovaného, paní Zdena Mašínová a pan John Bok, stali svědky otřesně brutálního policejního zákroku, který popisují ve své výzvě premiérovi, ministrovi vnitra a policejnímu presidentovi, otištěné rovněž v tomto čísle Polygonu.
Po skončení zákroku, po kterém zůstal u soudu jako smutný pomník prázdný invalidní vozík pana Františka Cigánka, nacházejícího se v důsledku zákroku policie v době psaní této zprávy ve vážném zdravotním stavu na jednotce intensivní péče v přerovské nemocnici, hodlal předseda senátu pokračovat v hlavním líčení. Vzhledem k tomu, že oba obhájci kvůli svému rozrušení odmítli pokračovat ve své obhajobě, bylo líčení odročeno na neurčito.
žžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž
Vážený pane ministerský předsedo, Vážený pane ministře vnitra, Vážený pane policejní presidente,
od pondělí 4.10. jsme se účastnili jako obhájce a důvěrníci procesu s bývalým důstojníkem BIS Vladimírem Hučínem. Byli jsme svědky toho, jak předseda senátu Mgr. Jelínek opakovaně zamítl žádost obhájců, aby hlavní líčení pokračovalo za účasti veřejnosti. Prohlašujeme, že ani třetí den jednání (6.10.) a to do projednání posledního bodu obžaloby, nezaznělo v prováděném důkazním řízení nic tajného, nic co by mělo společného s jakýmikoli utajovanými skutečnostmi.Tedy nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost státu.
Z tohoto důvodu byla podle našeho názoru oprávněná i žádost veřejnosti o účast na tomto hlavním líčení. Veřejnost shromážděná v budově soudu se chovala klidně a ukázněně. Posléze skandováním začala vyjadřovat svoje ústavou zaručené právo účastnit se tohoto soudního jednání. V tomto okamžiku přerušil předseda senátu jednání a vyzval policii, prostřednictvím justiční stráže, o vyklizení chodby před jednací síní. Krátce na to jsme byli svědky brutálního policejního zákroku, jaký jsme naposledy viděli v lednu 1989 na Václavském náměstí. Zákroku o to otřesnějšího, že směřoval především proti starým lidem, bývalým politickým vězňům z 50.let, kteří byli nejdříve surově od sebe odtrháváni, následně bezohledně smýkáni po zemi a schodech až před budovu soudu a někteří z nich byli vysvlečeni do spodního prádla. Několik osob bylo při této akci zraněno.
Téměř 80letý dlouholetý politický vězeň pan František Cigánek, invalida pohybující se jen o berlích, v důsledku brutálního zákroku policie zkolaboval. Přivolaná záchranná služba jej odvezla do nemocnice na jednotku intenzivní péče, kde se ve vážném zdravotním stavu nachází dosud.
Konečně jsme poznali, co tak upřímně myslíte. Protože v demokratické zemi je obvyklé, že odpovědní činitelé po takovémto excesu podřízených podávají demisi, vyzýváme vás i my upřímně, abyste z titulu své přímé a politické zodpovědnosti okamžitě odstoupili ze svých funkcí.
V Přerově dne 6.října 2004
Obhájce JUDr Milan Hulík Důvěrníci: Zdeňka Mašínová, John Bok
Foto týdne

Výročí: 27. 4. 1919 Československá armáda zaútočila proti bolševické Maďarské republice rad, která se netajila svým úmyslem znovu obsadit Slovensko a připojit je k Maďarsku.
Recenze týdne
Překlad Hegsellovy knihy Duell-Codex (1897)
Předmět: Iluze právního státu
Předmět: Mgr. Michal Jelínek opět ?exceluje? a slušní lidé se n