KRÁTKÁ HISTORIE ŠERMU V ANGLII
Nejlépe vystopujeme historii šermu tak, že začneme v období šestnáctého století.....
Nejlépe vystopujeme historii šermu tak, že začneme v období šestnáctého století, ve zlatém věku používání chladné zbraně k osobním soubojům. Jakmile se přestala nosit zbroj a dny dvouručních mečů byly sečteny, šerm kordem s pomocí malých pěstních štítků se stal národní zábavou. Jeho předními učiteli byli Angličané, jak lze soudit podle jmen objevujících se na seznamu privilegia uděleného Jindřichem VIII. (velikým milovníkem šermu) z roku 1540. Organizace se udržela až do vlády královny Alžběty a organizovala zkoušky "školitelů".
|
Jistý Sloane nám v živoucích detailech popisuje utkání s dlouhými kordy, meči a štítky a s holemi. Šerm kordem a štítkem, jak možno soudit na základě moderních experimentů s replikami starých zbraní, musel být poněkud neobratný. Zavedení dlouhého rapíru a doprovodné dýky (zvané levoruční) a rozmanité možnosti obou zbraní musely statečnému šermíři připadat jako značná úleva a pokrok ve srovnání se starším mečem a štítkem.
|
Camden tvrdí, že rapír byl v Anglii zaveden v roce 1587, avšak již o čtyřicet let dříve byly na kontinentě vydávány traktáty, pojednávající o použití této zbraně. První tištěnou knihou o šermu v angličtině byl překlad díla Di Grassiho: True Arte od Defence, jež vyšel v roce 1594. Po tomto díle rychle následovala Savioliho kniha His Practise - v roce 1595. Rapír sloužil především jako bodná zbraň, snad s výjimkou dolů vedeného seku na hlavu, zatímco dýka se používala pro parírování. Součástí umění šermu byly úhyby nohou, přednožování zadní nohy před přední a úklony těla.
Staří mistři šermu mečem a štítkem, kteří viděli své žáky valit se do škol zahraničních vykladačů nových metod šermu, měli k tématu samozřejmě také co říci, jak dokazuje první traktát napsaný Angličanem, očividně nějakým amatérem, který sám sebe nazval "George Silver, gentleman". Titul jeho knihy z roku 1599 byl Paradoxes of Defence. Tento zastánce anglického způsobu šermu mečem nemilosrdně rozdrtil učení italské školy a naříkal, že "nyní, v těchto dnech, již šermířské školy nepoužívají žádné pořádné úchopy, zápasení, údery jílcem, dýkou či buklířem a meče v těchto školách jsou tak dlouhé, že je nelze zkřížit, aniž by člověk nemusel ukročit zpět?"
|
|
Na konci své knihy líčí s náramným gustem, jak osobně porazil v souboji jednoho italského mistra, jeho bratra a další. Avšak způsob šermování se změnil, rapír s dýkou si uhájily své postavení a mnoho nádherných příkladů zbrojířského umění v našich muzeích dokazuje, k jaké dokonalosti tyto zbraně dospěly. Pokročíme-li do sedmnáctého století, zjistíme, že dýka zmizela, její místo zaujala kroužková rukavice či klobouk a rapír změnil vzhled. Slavný edikt Jakuba I., vydaný v roce 1613, musel představovat vážnou ránu duelantům té doby, a je zábavné zjištění, že mezi jinými vhodnými místy jsou zde jako prostranství, na něž se lze uchýlit, jmenovány i "tenisové kurty".
|
Opět musíme želez nedostatku tištěných slov v angličtině o umění šermu ve srovnání s množstvím krásně ilustrovaných děl, jež se objevila na kontinentě. S výjimkou tří traktátů (jež jsou dnes všechny extrémně vzácné - jsou to Swetnam, 1617, Hale: The Private School of Defence, 1614 a Pallas Armata, 1639 sepsaná jistým G. A. [jenž byl stejně jako Silver patrně amatér]) - nemáme z onoho století o šermu nic jiného, až teprve slavnou sérii sira Williama Hope of Balcomie, znamenitého to Skota. Šermířské umění té doby, jak zjiš?ujeme, prošlo velkými změnami. Začal se používat výpad a častější je také otočka o sto osmdesát stupňů a použití levé ruky k parírování nebo odzbrojení soupeře.
|
Hopeova kniha Scots Fencing Master se objevila v roce 1687 doplněná dvanácti ohromnými tabulemi. Formou knihy je rozhovor mezi učitelem a žákem, plný opatrných narážek na "umělce" a "nevědomce". V letech 1687 až 1727 bylo vydáno ne méně než čtrnáct variant tohoto díla a tyto edice musely mít na šermířské umění své doby velký vliv. Nyní se dostáváme k období zápolení na jevišti, neboli k zápasům o ceny (nesměšovat, prosím, s boxerskými zápasy pozdějšího období). Je to doba od restaurace až hluboko do osmnáctého století. Použité zbraně byly palaše s košovými jílci anebo tesáky s poněkud otupeným ostřím.
Anglické knihy jsou již početnější - traktát kapitána Millera (1738) s krásnými ilustracemi Scotina, a kniha dalšího autora, kapitána Johna Godfreye z roku 1747 se odvolávají na slavný Atlas of the Sword. Šlo o lidový šerm, soubojovými zbraněmi této doby byl kordík - další přeměna změněného rapíru minulého století - jenž měl jednoduchý jílec a čepel trojhranného průřezu. Henry Blackwell ve své knize English Fencing Master (1702) radí svému žáku, že "čepel dlouhá 92 cm k šermu plně postačí" a dále jej nabádá, "vyber si německou čepel, protože ty jsou jak dobré, tak lehké". Šerm kordíkem byl bodného charakteru, levá ruka se stále používala k odzbrojení, ale šermíři nyní stáli přímo proti sobě, místo aby se pohybovali křižmo.
|
|
Vynikající šermířští mistři toho období, kteří svým vlivem zasáhli až do století devatenáctého, byli příslušníci slavné rodiny Angelů. Dominico, zakladatel první ze čtyř generací, se usídlil v Londýně a za své povolání si zvolil provozování jezdecké školy. Později k němu přidal výuku šermířského umění. Dovednost a profesionalita jej brzy proslavily a jeho magnum opus, L'Ecole des Armes, se čtyřiceti sedmi nádhernými ilustracemi, vydané v roce 1763, je jedním z nejúplějších děl o šermu. Až do osmnáctého století se při šermířských utkáních nenosila žádná ochrana obličeje. Zbraně měly na hrotu čepičku a při šermu kordíkem bylo zvykem, že soupeř, jenž odrazil útok, počkal se svou ripostou až se útočník vrátí z výpadu, aby se zabránilo zranění. Šermířská maska (francouzský vynález) přišla do módy kolem roku 1780. Jakmile přestal být kordík součástí kostýmu a k soubojům se začaly používat pistole, zdá se, že šermířské umění ztratilo na své oblibě a po mnoho let se neobjevovaly jiné než vojenské příručky.
|
Nicméně tento sport se měl dočkat svého oživení založením Londýnského šermířské klubu v roce 1848. V té době také vznikla šermírna Salle d'Armes Bertrand, kde dnes udržuje starou tradici syn zemřelého mistra Felixe, již třetí v pořadí. Zájemců o šerm v Anglii v posledních třiceti letech hodně přibylo a mezi mladými šermíři je patrně nejpopulárnější zbraní kord, stejně jako na kontinentě, zatímco lehčí šavle (tak dovedně vyučovaná zemřelým profesorem Magrinim, v jehož tradici pokračuje Šavlový klub) pravděpodobně bude soupeřit o popularitu s kordem. Fleret má také mnoho oddaných přívrženců a v Londýně jakož i na venkově přibývá fleretových klubů - například v Birminghamu, Leedsu, Liverpoolu, Manchesteru, Bathu atd. Slavná Salle v Edinburghu se prosadila před Maitre Crosnier, zatímco samozřejmě letecké síly, válečné námořnictvo, pozemní vojsko, univerzity a nesmím zapomenout na civilní obranu, jež oživují památku takových šermířů, jakými byli pánové W. W. Marsh a T. P. Hobbins, mají ve svých řadách také mnoho nadšených šermířů.
|
Nesmíme ovšem zapomenout ani na něžnější pohlaví, jehož oddanost fleretu se vyrovná zálibě, jíž se těší ostatní zbraně, a jež, jak ukázal poslední turnaj o Huttonův pohár, dokáže porazit i své nejlepší kontinentální soupeřky. Mám za to, že dnes je v Asociaci amatérského šermu sdruženo více než šedesát klubů. Její energický předseda učinil mnoho pro oživení tohoto sportu. Tento článek se poprvé objevil v časopise English Life někdy v roce 1927. Autor dal svolení k jeho otištění v prosincovém čísle časopisu Civil Service Sports Journal v roce 1931. Sám byl amatérským šermířem a mistrem v šermu šavlí v letech 1922 a 1927, jakož i vůdčím znalcem historie šermu v Británii. Mně kopii článku zapůjčil dr. Janda, velký sběratel šermířské literatury a sám mistr šermu. Při překládání jsem se snažil zachovat dnes již archaický jazyk originálu. Překlad je doprovozen čtyřmi původními černobílými ilustracemi. -lk- ? Militaria, Elka Press
Archibald H. Corble | 16. 07. 2002 | 15441x | #110
Předmět: parírování
Předmět: Re: parírování