logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

RECENZE

Autobiografie jednoho pařížského domu Autobiografie jednoho pařížského domu

Příběhy, osudy a deportace 1942-1944

V pařížském 10. obvodu v čísle 209 na ulici Saint-Maur stojí činžovní dům, ve kterém od padesátých let 19. století žijí rodiny řemeslníků a dělníků, přistěhovalců z východní a jižní Evropy. Vyrůstaly tu další a další generace, vznikaly tu lásky a přátelství a každodenní život tu pravidelně přerušovaly katastrofy a násilí 20. století. Ve čtyřicátých letech odsud byla deportována řada židovských rodin včetně devíti dětí, jejichž osudy jsou centrem autorčina velkolepého prozaického svědectví o paměti míst a neviditelných vláknech, která spojují živé a mrtvé.

Ve vyprávění Ruth Zylbermanové ožívají příběhy zmizelých i navrátilců, dětí i dospělých, kolaborantů i odbojářů, zamilovaných dívek i žen se špatnou pověstí, konkrétních lidí různých národností, jejichž životy svedla dohromady jedna pařížská adresa.

O knize mj. napsali:

„Ruth Zylbermanová shromažďuje rozptýlené vzpomínky, odkrývá odkazy na dávnou solidaritu, jež zachránila životy, a obnovuje přátelství přerušená před tři čtvrtě stoletím. Je to neobyčejný příběh obyčejného domu.“

  Eve Charrin, Marianne

 

„Spletitá vyprávění tvoří román jako málokterý jiný, neboť každý příběh je jedinečný, každý osud se nás dotýká – tak jako osudy Alberta, Henriho nebo Thérèse, té malé holčičky, ukrývané Dinanceauovými, malé Anny Frankové.“

 Norbert Czarny, En attendant Nadeau

 

„Znalosti získané nahlížením do archivů se stávají nezbytnou pomůckou při vedení rozhovorů, především s přeživšími z deportovaných židovských rodin, jež tomuto velkému vzpomínkovému dílu dodávají jeho výraznou intenzitu.“

 Gildas Labey, Revue Études

 

Autorka Ruth Zylbermanová (1971), francouzská filmařka a spisovatelka, natočila řadu dokumentárních snímků a v roce 2015 vydala svůj první román La Direction de l’absent (Směr nepřítomných). V její dokumentaristické tvorbě se zřetelně projevuje vztah ke středoevropským dějinám: dokumentární snímek Dissidents, les artisans de la liberté (2009) věnovala mj. Václavu Havlovi, Adamu Michnikovi a Jacku Kurońovi, Le procès – Prague 1952 z roku 2021 pak trojici odsouzených: Rudolfu Slánskému, Arturu Londonovi a Rudolfu Margoliovi. Pro televizní kanál Arte natočila v roce 2018 dokument Les Enfants du 209 rue Saint-Maur, Paris Xe (Děti z ulice Saint-Maur 209, Paříž, 10. obvod), který posloužil jako předloha románu z roku 2020, vydaného prestižním nakladatelstvím Seuil. Snímek i kniha si získaly značnou přízeň odborné i čtenářské obce.

Vydal Maraton v roce 2024 jako svou 36. publikaci.

Přeložil Jan Petříček.

Odpovědná redaktorka Annemarie Hujová.

Jazyková korektura Štefan Potok.

Návrh obálky Eliška Fenclová.

Paperback, stran 360, cena 448 Kč.

ISBN 978-80-88411-26-0


Autor recenze: -lk-



SEZNAM RUBRIK A SLUŽEB SERVERU

Války a válečníci | Zbraně a zbroj | Beneš(n)oviny | Uniformy a modely | Mrožoviny | Vojenská technika | Vojenská symbolika | Bojové umění | Miscellanea | Toluenové opojení - galerie | Komická sekce | Hry | Muzea |

...nahoru


 
Vyhledávání

Foto týdne

Výročí: 6. 10. 1944 vojáci 1. čs. armádního sboru překročili v rámci Karpatsko-Dukelské operace čs. hranici a vstoupili na území Československa. Na snímku motocyklisté sboru na ulici obce v Karpatech.

Výročí: 6. 10. 1944 vojáci 1. čs. armádního sboru překročili v rámci Karpatsko-Dukelské operace čs. hranici a vstoupili na území Československa. Na snímku motocyklisté sboru na ulici obce v Karpatech.


Recenze týdne

PRAVOSLAVNÍ

v první Československé republice 1918-1938