Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
Gustáv Wendrinský
Nositel Rytířského kříže z Bratislavy.
Gustáv Wendrinský se narodil 24. 1. 1923 v Bratislavě. Převážnou část dětství, od r. 1929 do r. 1938 prožil v Semtíně u Pardubic. Jeho otec, zaměstnanec Bratislavské firmy "Dynamit--Nobel" pracoval ve firmě "Explosia Semtín" a jako odborník na výrobu výbušnin se podílel na vývoji proslaveného Semtexu. Mladý Gustáv se od pokojské pocházející z Petrohradu, která utekla před řáděním rudých revolucionářů do ČSR, naučil perfektně mluvit rusky, což bylo pro jeho budoucí vojenskou kariéru velmi důležité. Od ní se z první ruky doslechl o pravé tváři v Rusku nastávajícího "komunistického ráje". Když se rodina vrátila do Bratislavy, bylo Gustávovi 15 let. V dobře situované mešťanské rodině Wendrinských se mluvilo tak, jak to bylo v tomhle městě zvykem -- německy a slovensky. O rok později vypukla 2. světová válka a nově vzniklý Slovenský štát se jí jako spojenec Německa aktivně účastnil.
Počátkem r. 1940 G. Wendrinský, který byl jedináčkem, dosáhl věkovou hranici 17 let potřebnou na přijetí do elitní složky německé armády -- zbraní SS. Požádal o vstup a protože splňoval všechna přísná kritéria, byl přijat. Tenhle akt se odehrál víceméně ilegálně. (Řádná mezistátní smlouva, která legalizovala podobné konání, byla podepsána až 7. 6. 1944.) Následně byl odvelen k SS-Totenkopf-Reiterstandarte s posádkou v okolí Varšavy. Tam absolvoval výcvik protitankového dělostřelce. Bylo mu přiděleno registrační číslo 118615 a osobní známka -- 74-5. SS-Kav. Rgt. 2. Do dne útoku na Sovětsky svaz 22. 6. 1941 byla tahle jezdecká jednotka posílena na sílu dvou pluků. Nesla nové označení, SS-Totenkopf-Reiterregimenter 1 a 2. Bez těžké bojové techniky ve svém vybavení byla jako druhosledová ihned od začátku používána na výpomoc při operacích tankových divizí a větších vojenských svazků v rámci armádní skupiny Střed. Tisíce sovětských vojáků, kterým se v oblasti bojů tohoto armádního seskupení podařilo uniknout zajetí, se rychle začaly stávat hrozbou v zázemí německé armády. Společně s dalšími druhosledovými jednotkami se dostal G. Wendrinský do bojů proti fenoménu, který nečekaně a výrazně zasáhl do průběhu války na východě -- partyzánům. V neschůdných pralesích, nekonečných a bezedných močálech Pripjaťské oblasti, v lesích kolem měst Velikie Luki, Toropez a Ržev. V prosinci r. 1941 v kritických chvílích, když Sověti zahájili mohutný protiútok, nacházely se SS-Totenkopf-Reiterregimenter 1 a 2 v oblasti Valdajských výšin na březích Volhy, severozápadně od Moskvy. V tomhle velice kritickém období byly oba pluky nasazovány už i do první linie a účastnily se bojů u Rževa, ve kterých velící generál 9. armády Model zastavil postup sovětských jednotek a zabránil zhroucení armádní skupiny Střed. V dubnu 1942 stáhlo vojenské velení zdecimované zbytky SS-Totenkopf-Reiterregimenter 1 a 2 z fronty. Vojáci byli odveleni do doplňovacího a výcvikového tábora v Debici (Polsko).
V září, opět v akci rozšířená na divizi a prějmenovaná na 1. SS- Kavallerie-Division, bojuje jako pomocná, druhosledová jednotka, proti partyzánům v oblastech Vitebsk, Vjazma a Demidov. Vzhledem k vysokým ztrátám prvosledových jednotek na východní frontě je stále častěji nasazovaná v první linii. Nadále v operační oblasti skupiny armád Střed se zúčastnila ve dnech 25. 11. až 15. 12. 1942 tvrdých bojů v oblasti Ržev, Syčevka, Belyj, ve kterých byly poraženy a zničeny dva sbory Sovětské armády, které měly za úkol zlikvidovat výběžek fronty v oblasti Rževa stále držený 9. armádou generála Modela. V únoru 1943 byl protitankový oddíl, jehož byl Gustáv pevnou součástí, převelen na výpomoc německým jednotkám, odolávajícím náporu sovětských jednotek v tzv. oblouku u města Orel, kde setrval v bojích až do dubna 1943. Rok 1943 byl však pro 1. SS-Kavallerie-Division opět rokem bojů proti partyzánům. V březnu toho roku v okolí Brjanska, v dubnu opět v oblasti Pripjaťských močálů, kde se akce "Weichsel 1" účastnila i slovenská Zajišťovací divize, u které v protipartyzánské jednotce sloužil i otec autora těchto řádků. Boje v téhle obrovské oblasti s miliardou komárů a s rozlohou 200 x 120 km2 trvaly až do konce srpna 1943. Počátkem září, zařazena do armádní skupiny Jih a natrvalo do první linie, nachází se 1. SS-Kavallerie-Division v tuhých bojích v oblasti Charkova. Pod náporem Sovětských vojsk probíhají ústupové boje přes Dněpr až po Krivoj Rog, v kterých je G. Wendrinský 1. 10. 1943 vyznamenán Železným krížem 1. třídy.
21. 12. 1943 je zdecimovaná divize stažená z fronty a odeslána na odpočinek do Chorvatska. 12. března 1944 je na návrh A. Hitlera pojmenovaná Florian Geyer. V březnu r. 1944 se část divize účastnila bojů o Kovel. Doplněna o nové brance poprvé na plný stav, 12 895 mužů, je 8. SS-Kavallerie-Division Florian Geyer nacházející se již v Maďarsku, dne 5. 9. 1944 nasazena do bojů v Rumunském Sedmohradsku. Tirgu Mures, Iclanzel, to jsou místa těžkých bojů na linii fronty široké 50 km, kterou divize udržela až do 9. 10. 1944 proti všem sovětským a teď už i rumunským útokům. Za tenhle úspěch byla jmenována v hlášení německých branných sil. 6. 10. 1944 začal mohutný úder sovětské 2 a 3 Ukrajinského frontu pod velením maršálů Malinovského a Tolbuchina, kteří nasadili do útoku 63 sovětských a rumunských divízí. Cíl nebyl ledajaký. Dobýt za chodu Budapešť. Druhým, větším cílem bylo, po tom co Německo stratilo ropu z rumunského Ploiesti, zablokovat poslední větší zdroj ropy pro německou armádu v Maďarském Nagykanizsu. A za třetí, odříznout u Vídně cestu do Německa armádním skupinám F a E ustupujícím z Řecka a Jugoslávie. V těžkých bojích trvajících od 18. 10. do 28. 10. 1944 udržela divize pozice v okolí Nyiregyhaza. Následně byla stažena do bezprostřední blízkosti Budapešti. Uzavřít pevný kruh kolem hlavního města Maďarska a začít vůbec samotný boj o jeho ovládnutí, který měl trvat ještě dalších 53 dnů, dokázala sovětská a rumunská vojska teprve 24. 12. 1944. Na jednotlivce velice významný podíl na zmaření časového rozvrhu akcí sovětského velení měl i G. Wendrinský. V tomto období již v hodnosti SS- Oberscharführera (praporčíka) měl na svém kontě 41 zničených sovětských tanků, což je nejvyšší počet tanků zničených jediným protitankovým dělem během 2. světové války. Z tohoto počtu měl na svém kontě 2 tanky zničené v tzv. boji zblízka -- pancéřovou pěstí. A to vše ještě před začátkem bojů v Budapešti.
Toto byly úspěchy které se již nedaly přehlédnout. Tam, kde stálo na pozici dělo "Krutého Psa z Prešporku,"(jak nazývali G. Wendrinského jeho podřízení,) byla cesta pro sovětské tanky zastavena. Odborník na ničení nepřátelských tanků, proslavený po celé divizi svými nevídanými husarskými kousky, účastí na všech "akcích sebevrahů," ale především nepřekonaný v počtu zničených tanků, stal se SS-Oberscharführer Gustáv Wendrinský u divize legendou. Navzdory často nepředpisovému chování, přestože byl "říšskými Němci" z divize občas brán jako "podřadný cizinec," jeho vojenské kvality byly neoddiskutovatelné. Když během jediného dne bojů v obklíčené Budapešti zničil G. Wendrinský 5 sovětských tanků T-34, z toho opět 2 pancéřovou pěstí, byl okamžitě navržen na udělení Rytířského kříže. Ještě téhož dne byl návrh nejvyšším velitelem Německé branné moci (tj. A. Hitlerem) schválen. A tak v bitvě o Budapešť, která trvala celkově 108 dní a během níž se město změnilo takřka na hromadu sutin, byl SS-Oberscharführer Gustav Wendrinský, čtyři dny po svých 22 narozeninách jako nejmladší člen divize vůbec, dne 27. 1. 1945 vyznamenán Rytířským křížem Železného kříže a o jeden stupeň povýšený (SS-Hauptscharführer -- podporučík).
Gustáv Wedrinský padl zasažen střelou do hlavy o dva týdny později, 20 km od Budapešti ve vesnici jménem Csobanka, při pokusu německých a maďarských vojáků o únik z Budapešti dne 11. až 13. 2. 1945. V těchto dnech byla 8. SS-Kavallerie-Division Florian Geyer prakticky zlikvidována. K vlastním líniím se probojovalo přibližně 170 (slovy -- sto sedmdesát) ze 14 040 jejich příslušníků, což byl početní stav ze srpna 1944. V jejich řadách od 22. 6. 1941 do 13. 2. 1945 padlo, bylo nezvěstných a raněných 30 000 vojáků.
Je 19. 10. 2002. Na novém vojenském hřbitově hrdinů v Budaörs na předměstí Budapešti duní dělové salvy. Čestné jednotky Bundeswehru a maďarské armády dávají k poctě zbraň. Zazní maďarská a německá státní hymna. Velvyslanec SRN v Maďarsku, Wilfried Gruber, přednáší svoji řeč. Veteráni a členové čestných jednotek kladou věnce. Vojenská hudba hraje smuteční pochody. Zazní trubka hrající německou vojenskou píseň: Měl jsem jednou kamaráda...
Tady, 150 km vzdušnou čarou od rodného města Bratislavy, po 4350 km dlouhé cestě ruskou, rumunskou a maďarskou frontou, plné bojů a strádání, spočinuly tělesné pozůstatky nositele nejvyššího vyznamenání německé branné moci, Rytířského kříže Železného kříže, SS-Hauptscharführera Gustáva Wendrinského. Byly sem přemístěny z hřbitova v Csobance. Budou na tomto místě spočívat spolu s 13 200 německými a 570 maďarskými vojáky, kteří tři měsíce před skončením 2. světové války padli při obraně maďarského hlavního města. Celkově v oblasti Budapešti padlo 25 000 německých vojáků.
Gustáv nebyl nikdy vážněji zraněn a tak obstojí mé tvrzení, že byl nejdéle bojujícím slovenským vojákem účastnícím se 2. světové války ať již na německé nebo sovětské straně. V plném bojovém nasazení strávil přibližně tři roky.
(Více podrobností v připravované knize V. Volka: SS-Hauptscharführer Gustáv Wendrinský, nositel Rytířského kříže z Bratislavy.)
Dodatek autora k diskusi o tom, zdali bylGustáv Wendrinský Slovák: Na přiložené fotokopii ústřižku z ?Ohlašovacieho lístku? (změna bydliště), který vyplnil otec Gustáva Wendrinského a který odevzdal na ?Policajnom riaditelstve v Bratislave? a ke kterému musel přiložit všechny potřebné doklady, je pro mne všechno jasné. Lístek obsahuje rubriky jako: povolání, vojenská hodnost, místo narození, jméno a rok narození i manželky, předešlé bydlište, osobní doklad a jména rodičů obou partnerů. Doufám že tato fotokopie dává jasnou odpověď.
Foto týdne
Výročí: 6. 10. 1944 vojáci 1. čs. armádního sboru překročili v rámci Karpatsko-Dukelské operace čs. hranici a vstoupili na území Československa. Na snímku motocyklisté sboru na ulici obce v Karpatech.
Recenze týdne
v první Československé republice 1918-1938
Předmět: Gustáv Wedrinský
Předmět: Odpoved
Předmět: Protitankový hrdina (?!)
Předmět: RE Protitankový hrdina?!
Předmět: RE: Protitankový hrdina
Předmět: Panu Zemanovi
Předmět: Názor redakce
Předmět: Wedrinsky
Předmět: Wendrinskýýý.
Předmět: G.W.
Předmět: G.W.
Předmět: Nositel Rytířského kříže z Bratislavy - glorifikace esesá
Předmět: RE: Nositel Rytířského kříže z Bratislavy - glorifikace es
Předmět: Glorifikace?
Předmět: Glorifikace?
Předmět: Poznamka
Předmět: RE: Poznamka
Předmět: Kauza Wendrinský
Předmět: Gustav Wendrinsky
Předmět: RE: Kauza Wendrinský?
Předmět: RE Wendrinský
Předmět: RE: Wendrinsky
Předmět: Odpoved panu Petrovi
Předmět: Wendrinský - Wendrinsky
Předmět: Gustav Wendrinsky/Vojtech Volko
Předmět: GW/VV-Addendum
Předmět: Gustáv Wendrinskýýý - Slovák jako řemen!
Předmět: Odpoved panovi Vrablicovi
Předmět: RE: RE: Nositel Rytířského kříže z Bratislavy - glorifikac
Předmět: RE: Nositel Rytířského kříže z Bratislavy - glorifikace es
Předmět: Odvaha
Předmět: Wendrinsky
Předmět: Info o G. Wendrinskom
Předmět: I jiní bojovali..
Předmět: Weindrinský
Předmět: Pan Volko
Předmět: Slovák ako repa kontra Volko
Předmět: pán Pavel Mi...
Předmět: Slovák jako repa,
Předmět: dve odpovede
Předmět: Wendrinský
Předmět: rozlúčka
Předmět: doplnok
Předmět: Slovák jako repa
Předmět: pre Karla
Předmět: pre všetkých diskutujúcich
Předmět: Slováku ako repa
Předmět: Slováku ako repa pre všetkých diskutujúcich
Předmět: p. Pavel Mi.,..Reakce..
Předmět: Panu Johnu J.V.
Předmět: Pan Pavel Mi..
Předmět: Odpověď panu Johnu J.V
Předmět: APOLOGIA/ Pavel Mi..
Předmět: Panu Johnu J.V.
Předmět: pripomienka
Předmět: Navazuji na Solem212
Předmět: prepočty
Předmět: ešte k pánu JJV
Předmět: Solem 212
Předmět: c/o: Vaz. pan S-212..
Předmět: nečítate pozorne, pán JJV
Předmět: Panu Johnu J.V.
Předmět: p. S 212..
Předmět: John J. V.
Předmět: připomínka k John J.V.
Předmět: židovský rabirung
Předmět: Solem 212 židovský raibung
Předmět: G.W.
Předmět: G.Wendrinský
Předmět: Propagace nacismu