logo-militaria.jpg, 41 kB
logo-militaria-2.gif, 9 kB

Tématický server
z oboru vojenství

logo-elka-press.gif, 3 kB

Chevy G7107

Z dílny Jana Patery

Pro ty plastikové modeláře, kteří upřednostňují stavbu vojenských nákladních automobilů z období druhé světové války v měřítku 1 : 35, se teprve v posledních deseti letech blýská na lepší časy, když se v hojnějším počtu objevují na trhu dlouhou dobu opomíjené stavebnice nákladních vozidel jak Spojenců, tak mocností Osy. Přesto neustále chybí kvalitní stříkané stavebnice takových základních typů, jako byl jedenapůltunový nákladní automobil Chevrolet G7107. Přitom to nebyl žádný raritní typ, divize Chevrolet koncernu GM jich za války vyrobila téměř 170 tisíc, z nichž 151 053 bylo odesláno do Sovětského svazu v rámci programu Lend and Lease a spolu s těžším Studebakerem přispěly lvím dílem k motorizaci Rudé armády a k jejímu vítězství nad Wehrmachtem.

Proto modelářům, kteří se specializují na vozidla Rudé armády jako můj klubový kolega Jan Patera, nezbývá než Chevrolet G7107 konvertovat z jiné stavebnice, nejčastěji ze stavebnice Italeri tříosého 2,5t nákladního automobilu GMC CCKW. Tak postupoval i kolega Patera, jenž použil přední část s blatníky, kapotou a kabinou a též kola právě z této stavebnice. Šasi, které zkrátil, a nápravy kvůli diferenciálům typu „banjo“ pocházejí ze stavebnice IBG Chevrolet, korbu pak vyrobil novou metodou scratchbuilt. Pro vlastní scénu mu byla vzorem válečná fotografie, zachycující Chevrolet G7107 s kulometným družstvem rudoarmějců.

V katalogu amerického výzbrojního úřadu byl tento nákladní automobil veden jako šasi G506 jedenapůltunového automobilu s náhonem 4 x 4. Jednotlivé verze podle druhů koreb, vybavení navijákem a nástaveb se pak značily jako modely G4 nebo G7 plus další tři čísla. Model G7107 pak byl nákladní automobil s korbou a bez navijáku, s navijákem pak G7117. Označení G7113 pak měl tahač, který jsem postavil jako model s žebřinovým návěsem a je v této rubrice zveřejněn pod názvem „Chevrolet g7113 s třítunovým žebřinovým návěsem“. Samozřejmě existovaly i skříňové automobily a speciály pro letectvo, např. verze E5 s věží bombardéru pro výcvik palubních střelců.

Nákladní automobily na podvozku G506 poháněl řadový šestiválcový benzínový motor Chevrolet BV-1001-UP s obsahem 3,9 l a o výkonu 83 HP při 3100 ot/min. Na fotografii stojí v pozadí 2,5t nákladní automobil GMC CCKW, takže je zřetelně vidět rozdíl v uspořádání a počtu ventilačních štěrbin na bocích kapoty.

Konverze ve stavbě. Tmavě zelené díly jsou převzaty ze stavebnice GMC CCKW.

Pohled zespodu ukazuje úpravy na zkráceném šasi, převzatém ze stavebnice IBG Chevrolet.

Korba je vyrobena nově metodou scratchbuilt.

Inspirační fotografie pro vytvoření scény. Kromě základní transportní funkce se tyto nákladní automobily též používaly jako dělostřelecké tahače.

Scéna s Chevroletem G7107 v provedení kolegy Patery.

Kvůli pózám figurek, které byly k dispozici, zachycuje scéna situaci o chvilku později než na fotografii.

Ačkoli se to nezdá, redukce ventilačních štěrbin na bocích kapoty je piplavá a časově náročná práce. Kvůli přesnému vzhledu nestačí jen přebytečné štěrbiny z původní kapoty GMC CCKW odpilovat; je třeba je odstranit všechny a nové, ze čtvrtkruhového profilu Evergreen, nalepit hustěji k sobě v zadní části bočnice.

Zde jsou ventilační štěrbiny na bočnici kapoty vidět ještě lépe, ale fotografie hlavně ukazuje provedení korby, která měla jakési „chodníky“,na něž se umisťovaly a zajišťovaly popruhem kanystry a další výstroj.

Předchozí záběr v detailnějším přiblížení.

Při podrobnějším srovnání by se ukázalo, že kabina Chevroletu se přece jen trošku lišila od kabiny GMC CCKW, ale pro model v měř. 1  35 jsou tyto rozdíly nepodstatné. Lišily se i rozměry nárazníku, ten je proto proveden nově.

Podstatnou část času zabralo ztvárnění rudoarmějců z kulometného družstva. Kulomety Maxim jsou z nějaké sady ICM nebo MiniArt.

Jiný pohled na vojáky na korbě...

… a ještě jeden, dramatičtější.

Větší část družstva je zachycena na zemi, při nakládání druhého kulometu.

Kolega Patera přidal scéně na akčnosti, když umístil zvedaný kulomet na hranu ložné plochy...

… a neopomenul ani figurky nesoucí munici.

 
Datum: 28. 03. 2019 08:02:00 Autor: NATO
Předmět: Armáda JůeSeJ
615 miliónov Európanov žiada od 315 miliónov Američanov, aby ich ochránili pred 144 miliónmi Rusov. Tomu sa naozaj hovorí NATO-humor!
Datum: 11. 04. 2019 14:10:28 Autor: QF17
Předmět: Tak ho konečně mají Usáci
Londýnská policie zadržela zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Britská policie později upřesnila, že zakladatele WikiLeaks zadržela v souvislosti s žádostí amerických úřadů o jeho vydání do Spojených států, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu. Svoboda slova a vyjadřování v "demokracii". Nejcitlivější tvrzení, která zveřejnil server WikiLeaks V listopadu 2010 server WikiLeaks zveřejnil tajné americké diplomatické dokumenty. Tehdejší italský ministr zahraničí Franco Frattini to označil za 11. září světové diplomacie. Později byli WikiLeaks a Assange terčem kritiky za to, že se stali nástrojem ruských zájmů a přebírají informace a dokumenty, za kterými jsou ruské tajné služby. Assange tato tvrzení odmítal. Přinášíme výběr nejcitlivějších tvrzení, která tehdejší zpráva WikiLeaks obsahovala: USA využívají svá velvyslanectví pro globální špionážní síť. Diplomaté sbírají vše o politických špičkách a vlivných osobách, včetně čísel kreditních karet, otisků prstů, vzorků DNA nebo značek jejich aut. Američané dostali za úkol špionáž i přímo proti vedení OSN. Odtajněné dokumenty ukazují, že Američané evidovali i doklady o "nevhodném chování" členů britské královské rodiny. Ruský prezident Vladimir Putin je údajně "alfa samec", premiér Dmitrij Medveděv pak "pomalý a mdlý". V dopisech americké diplomacie lze nalézt i srovnání někdejšího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda s Adolfem Hitlerem. Komunistická Čína podle odtajněných dokumentů řídila útok proti počítačovým systémům firmy Google. "Vládní" čínští hackeři údajně pronikli i do počítačů americké vlády a spojenců NATO. Velkou starostí americké diplomacie byl tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prý "nevynechá příležitost, aby poškodil USA". Afghánskému vedení z roku 2010 USA vůbec nevěří: někdejší prezident Hamíd Karzáí je podle depeší "slabá osobnost a paranoik posedlý konspirací". Bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího na jeho cestách vždy doprovází "smyslná ukrajinská blondýna" jako zdravotní sestra. + Je mi z toho případu opravdu na zvracení. + Aktuálně.cz
Datum: 14. 04. 2019 18:12:29 Autor: Karel B
Předmět: Všechna sláva.....
Asange nikdy žádný hrdina nebyl. Užil si svých pět minut slávy a pak se zavřel v ekvádorském vyhnanství, kde se na něj zapomělo.Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina. Pokud hledá špatnosti na USA, dostane se zřejmě před soud pro ohrožení národní bezpečnosti. Kdyby hledal špatnosti na Rusku, dostane darem značkový parfém.
Datum: 15. 04. 2019 09:09:20 Autor: Wolfbauer
Předmět: pan QF17
Pane QF17 klidně hledejte špatnosti na Rusku,Futin tráví lidi výhradně v Anglii a značkový parfém tam posílá v kontejneru se smetím.
Datum: 15. 04. 2019 09:32:22 Autor: QF17
Předmět: 5 minut ....
WikiLeaks vznikl v roce 2006 a jeho zakldatel Julian Assange měl již dost špinavé politiky USA její teroristické útoky na suverení státy npř. Irák, Afghanistán, Lybie, Sýrie a další. Všechny útoky a politické špionáže jsou pod dozorem CIA. Copak již jste zapomněl na odposlechy kancléřky A. Markel z Německa? Rovněž prováděla CIA odposlechy u prezidenta Nicolase Sarkozyho či Hollanda. Rovněž poukázal na praktiky Hilara Slintoun Clinton. Ta veřejně mluvila o jeho popravě, zřejmě ji "šlápnul na kuří oko". Není jenom Assange, jsou i další bojovníci za pravdu o praktikách USA a to je dobře. Sepsání odpovědi Karlu B. mi zabralo opravdu 5 minut času.
Datum: 15. 04. 2019 09:47:04 Autor: QF17
Předmět: Dvojitý zásah
Rusáci jsou v parfémech diletanti. Snažili se odstranit dvojitýho agenta a jeho dceru nejjedovatějším bojovým jedem zvaný Novičok. A protože jim to "politicky myslelo", tak oba přežili. Zázraky se dějí a žijí v Anglii do teď. Tomu co se v tv nakecelo a v novinách napsalo ovšem nevěřím ..... Nebo vše bylo jinak, ale na to nám odpoví Karel B.
Datum: 16. 04. 2019 10:36:57 Autor: Karel B.
Předmět: Co je politické myšlení?
QF17,jako vždy máte pravdu jen Vy,protože Vám to politicky myslí tak jako to myslívalo soudruhům v SSSR a všichni kdo máme odlišné názory jsme jen banda „ČUČKAŘU“.Anglická tajná služba zveřejní foto agentů,kteří prodávali drahý parfém,tak to není pravda,neboť parfém Novičok se též vyráběl v ČR. Ekvádorský prezident Lenín Moreno ,prohlásil,že, Julian Assange využíval ambasádu jako špionské centrum.Jistě Vy opět prohlásite,že to není pravda byl k tomu jistě donucen.Plně Vás chápu, Julian Assange přišel před lety s tím, že bude zveřejňovat informace, které měly zůstat utajené. Činil tak ale jen v případě demokratických zemí, kde je svoboda slova. Wikileaks záměrně zveřejňovali jen co se hodilo do jejich ideologicke agendy.V ostatních ne. Nikdy nezveřejnil nic, co by poškodilo Rusko,Čínu a další nedemokratické země.Proč asi?Věřím,že jako vždy na tuto otázku mi opět neodpovíte,když tak maximálně napíšete,ž Assange měl už dost špinavé politiky USA.Přesně tak jak se nám komunisti hustili do hlavy před rokem 1989. Assangeova právní zástupkyně Jennifer Robinsonová mezitím uvedla, že její klient bude spolupracovat se švédskými úřady, pokud požádají o jeho vydání, a že prioritou je vyhnout se vydání do USA.Proč asi???Proč se bojí???Člověk,který má čisté svědomí,se nemá čeho bát???Holt už se obává vydání do USA jako šéfové narkomafií,asi proto,že Američtí soudci a poroty nejsou úplatné a nejsou na prodej. Závěrem jen tolik:“Celá řada jeho bývalých blízkých spolupracovníků na něj má přinejmenším smíšené názory. Pokrytecky hlásá radikální transparentnost, která ale neplatí pro něho samotného. Ve své publikační činnosti údajně mnohokrát měřil dvojím metrem, z čehož vyplývají častá obvinění, že je „užitečným idiotem“.Opět věřím,že budu osočován,jako Havlista a americký přisluhovač (což mi bylo před rokem 1989,několikrát řečeno).PQ17,pravda má jednu výhod:“Člověk si nemusí pamatovat co kdy řekl“.
Datum: 17. 04. 2019 13:06:18 Autor: QF17
Předmět: Co trochu chemie
Podle BIS se u nás novičok netestoval, podle názoru Vojenského zpravodajství testoval… BIS bohužel neví, co se v tomto státě děje. Ta služba teď spektakulárně dokázala, že je na nic. Jak pravil prezident Zeman jsou to čučkaři. Vojenský výzkumný vojenský ústav v Brně sdělil, že látka, která se u nás vyráběla, nese jiné označení než jed, který byl použit při otravě agenta Skripala. Jak si vysvětlit, že jsou informace protichůdné? U nejjedovatějších látek z kategorie novičok je letální množství v řádu 10-50 mikrogramů (milióntin gramu) na kilogram váhy... Ne miligramů, ne gramů. Čili 1-10 miligramů usmrtí spolehlivě 100 kg vážícího člověka. A až 1000 miligramů je jeden gram... Takže prosím berte informaci o deseti dekách novičoku v Salisbury, která teď běží západními médii, za nevzdělanost redaktora New York Times, který měl z fyziky na základní škole nedostatečnou a proto šel dělat novináře. Sto gramy jedu byste možná zabil celé město. Ale oni nezemřeli ani Skripalovi... Víte, Rusové by museli být úplní idioti, aby použili vojenský nervový jed, který jednoznačně vede do Ruska. Rusko před časem řeklo, že „novičok mohly vyvíjet země jako Británie, Švédsko, Česká republika, Slovensko nebo USA“. A mají pravdu. + Každý farmaceut vám řekne, který hadí, škorpioní či rostlinný jed je pro individuální použití lepší. Stačí šipka vystřelená z foukačky, spray, injekční jehla či injektor a kapka koncentrovaného jedu. Stačí vteřina... Bodnutí. Účinek bude následovat ve zlomku vteřiny. A pravděpodobnost, že někdo najde v dostupném čase protijed, je minimální... Skočec obecný je letnička, kterou můžete pěstovat i na vaší zahrádce. Jed semen skočce je 4000krát jedovatější než strychnin, 6000krát jedovatější než kyanid, 12000krát jedovatější než jed chřestýše... Je to ricin. Smrt nastává v důsledku selhání orgánů, obvykle třetí až pátý den po otravě. Proti tomuto jedu neexistuje žádný protijed. Žádný. Zdroj Štěpán Kotrba. Přečtěte si ještě jednou pozorněji odpověď ze den 11.04. 2019
Datum: 17. 04. 2019 17:24:36 Autor: misustov
Předmět: Jak to mohlo být -pohádka
Obyvatelka Downing Street 10. říká novičok všemu co smrdí. Podle popisu chování Skripala,ten přišel do styku s BZ – to je otravná látka psychoaktivní. Pokud by byla vybrána vhodná verze pro Mattise a Šojgu, tak ti by začali likvidovat jaderný potenciál svých armád, Karel B. by řádil jako Rejcin a vyvražďoval by všechny pěstitele, třeba slepic. Skripal, pokud by přišel do styku s ruským organofosfátem, třeba Somanem, tak by spadla na zem jenom jeho mrtvola. Jak to funguje, o tom byl instrukční film v armádě. Obyvatelka Downing Street 10. se pokouší rozhodnout co s BREXITEM, protože její rozumové schopnosti značně pokulhávají za schopnostmi pokladní v českém supermarketu, tak si z ní dělají všichni legraci a ona aby odvrátila pozornost, tak nařídila otrávit novičokom nějakého Rusa. Alchymisté hrdého Albionu mohli použít nějakého jedu, co užívali Borgiové v patnáctém století, ale usoudili, že jsou věci, které jsou i pro sprostého zločince příliš sprosté a namíchali vhodně BZ tak aby se mu nic nestalo.
Datum: 18. 04. 2019 10:03:05 Autor: Chemik
Předmět: Je chemie a chemie
Pánové jen krátce pro upřesnění: Soman (O-Pinacolyl methylphosphonofluoridate) je fluoridovaný organofosfát, je též znám pod označením GD, patří do G-skupiny chemických látek. Soman byl objeven v roce 1944 Richardem Kuhnem v německu, je to jeden z posledních válečných objevů (cyklosin GF byl objeven až po roce 1949). Označení GD dostal Soman až po válce (GC bylo používáno v medicíně), kdy byly sověty objeveny informace. Krátký výčet, co vše patří mezi organofosfáty: Otravné bojové plyny sarin, tabun, soman, VX. Insekticidy = látky na hubení hmyzu. Další pesticidy = přípravky k hubení škůdců. Mnoho medicínských léků: užívané v anastezii, léčení Alzheimerovy nemoci, šedého zákalu, léky na léčbu psychiky či nespavosti.
Datum: 19. 04. 2019 23:22:05 Autor: QF17
Předmět: A co chudák
Sokrates ... u nás lze snadno využít jedy z rostlin, které jsou kolem nás aniž by jsme to věděli a stačí jen přivonět a nastane fatální problém. A že jsou opravdu jedovatý byliny účinný ví i chemik. Takový Bolehlav, Oměj i Durman měl i má své příznice ... Dávajte na sebe pozor při pohybu v přírodě a rovněž na své děti. Opravdu stačí velice málo a z neznámé pohledné byliny kvetoucí na louce se stane zabiják. I pěstování pokojovýh kytek nelze podceňovat, mezi nimi jsou i velice jedovaté rostliny. Jedovaté houby v tomto poměru prohrávají, byliny vítězí.
Přidat komentář

 

Vyhledávání

Foto týdne

Redakce Militaria přeje všem svým čtenářům požehnané Velikonoce!

Redakce Militaria přeje všem svým čtenářům požehnané Velikonoce!


Recenze týdne

Za císaře pána

Výstava rakousko-uherských řádů a vyznamenání.