Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení - galerie
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
Vzpomínka na školu radistů v Litoměřicích
Tento příspěvek navazuje na články zveřejněné pod MILITARIA s názvem "Jak jsem sloužil vlasti v krizových letech", které mají poněkud bulvární příchuť.
Jsem vlastně veteránem a pamětníkem na počátek let šedesátých, tedy na dobu, od níž uplynulo již půl století.
Byl jsem žákem praporčické Vojenské odborné školy radistů v Litoměřicích. Narukoval jsem 14. října 1959. Škola byla v prostoru VÚ 6174 v kasárnách Jiřího z Poděbrad. Nejnižší věk žáků byl asi 17 let - byla to jakási škola vojenského dorostu.
Výuka byla zaměřena na intenzivní výcvik radistů - specialistů pro obsluhu vymezených radiových zařízení. Absolvent musel dokonale ovládat provoz morseznačkami i provoz fonií. Museli jsme znát teorii radiotechniky, částečně anglický jazyk, záchyt šifrových skupin morseznaček do psacího stroje, zaměřování na radiogoniometrech a byli jsme seznamováni i s lokalizací zájmových radiostanic na podrobných mapách na operačním oddělení útvaru. Byli jsme prvními "vyučenci" v roce 1961. VOŠR byla založena právě v roce našeho nástupu 1959, byli jsme tedy jejími prvními žáky.
Měli jsme skutečně dobré velitele i učitele, počínaje náčelníkem VOŠR, který byl bývalý "fronťák" (v době 2. světové války byl v zahraniční armádě). Jeden z našich instruktorů se později stal členem ústředního orgánu radioamatérů (OK 1 AGA), snad proto nebyly v rozjezdu této nové školy větší potíže, také proto,že mimovýuková vševojsková služba kopírovala zvyklosti již zaběhlé v PŠ vojáků základní služby. Naše hodnost měla ještě označení např. "svobodník-žák", ale v běžném hovoru jsme byli "eléváci" (elév – žák, praktikant). Chodili jsme pilně na vycházky, což nám bylo benevolentně umožňováno, zejména v 2. ročníku, navazovali různá přátelství (v Litoměřicích byla kromě gymnazia i pedagogická škola), myslím, že jsme měli dobrý zvuk i mezi mladými ve městě (pozdější ročníky pořádaly ve spolupráci se zmíněnými školami i taneční hodiny v tehdy proslulých Mrazírnách).
VOŠR vychovala mnoho dobrých, ale i špičkových odborníků - radiooperátorů (svědčí o tom i mnoho radioamatérů z našich řad - např. Mistr sportu OK 1 FJM) a v pozdějších ročnících i velmi dobrých znalců anglického jazyka. Někteří z našeho ročníku pracovali až do odchodu do zálohy jako radiooperátoři, někteří v jiných funkcích a někteří z nás odešli do civilu (můj případ) a většinou pracují v příbůzných oborech (i u policie), někteří pokračovali ve studiu na vojenských školách, i na Vojenské akademii (jeden si dokonce přibral dálkově práva), tito úspěšní pokračovatelé z VOŠR odcházeli do zálohy jako vyšší důstojníci. Stalo se dobrou tradicí i zásluhou organizátorů, že už po několik let se v květnu uskutečňuje v Litoměřicích setkání bývalých příslušníků našeho útvaru vždy v počtu nekolika desítek účastníků, kde společně posedíme, vzpomínáme a hodnotíme.
Informace o setkání v Litoměřicích na tel.: 608248791
Stará pohlednice s vyobrazením kasáren Jiřího z Poděbrad, za monarchie sídlo 9. zeměbraneckého pluku
Foto týdne
Výročí: 21. září 1918 Československé jednotky v Itálii dosáhly významného vítězství v bitvě u Doss Alto.
Recenze týdne
Příběhy, osudy a deportace 1942-1944
Předmět: Doplnění
Předmět: 2. doplnění
Předmět: kasárne Jirího z Podebrad
Předmět: pro F.Damborského
Předmět: VOŠR a Litoměřice
Předmět: Litoměřice
Předmět: Ivanu Ondrašíkovi
Předmět: Setkání v LTM 2011 dotaz
Předmět: VOŠR Litoměřice
Předmět: Setkání
Předmět: Setkání 2011
Předmět: VOŠR
Předmět: radioví špióni
Předmět: VÚ 6174 Litoměřice 1962-3