Rubriky
- Války a válečníci
- Zbraně a zbroj
- Beneš(n)oviny
- Uniformy a modely
- Mrožoviny
- Vojenská technika
- Vojenská symbolika
- Bojové umění
- Miscellanea
- Toluenové opojení
- Toluenové opojení - Dílna
- Komická sekce
- Hry
- Muzea
Proč stolní Napoleonské války?
V naší republice bylo vždy mnoho zájemců o historii a historické strategické hry a po uvolnění informačních a obchodních kontaktů se zahraničím se hlad těchto nadšenců ještě znásobil. Mnozí z nás se už v roce 1990 sháněli po pravidlech, figurkách a herních klubech, snažíc se svůj hlad co nejdříve uspokojit. A výsledek tohoto snažení? Pár klubů "re-enactors" (což jsou nám spříznění blázni oblékající se do uniforem kteří v reálu "prožívají" nejen boje, ale i běžný život vojáků), několik otevřených center historických výzkumů a jinak nic.
[Rubrika Válečné hry]
(aneb není pravda že by se toto odvětví válečných her v Čechách zcela neprosadilo)
Rád bych navázal na nádherný článek o Válečných hrách publikovaný na jiném místě těchto stránek a řekl zájemcům něco o naší relativně mladé herní skupině.
V naší republice bylo vždy mnoho zájemců o historii a historické strategické hry a po uvolnění informačních a obchodních kontaktů se zahraničím se hlad těchto nadšenců ještě znásobil. Mnozí z nás se už v roce 1990 sháněli po pravidlech, figurkách a herních klubech, snažíc se svůj hlad co nejdříve uspokojit. A výsledek tohoto snažení? Pár klubů "re-enactors" (což jsou nám spříznění blázni oblékající se do uniforem kteří v reálu "prožívají" nejen boje, ale i běžný život vojáků), několik otevřených center historických výzkumů a jinak nic.
A pak přišel Warhammer.
Neměl sice nic společného s historií, ale byla to strategická stolní hra s kouzelnými figurkami. Byly tu prodejny a rychle vzniklo pár herních center. Byli tu hráči a pravidla. Téměř ideální stav. Takže netrvalo dlouho a značná část fandů historie se vrhla na hraní Warhammeru (a' už Fantasy nebo 40K, nebo jejich derivátů) a s tímto herním systémem spokojeně trávila, tráví a trávit bude spousty volného času. Velký výběr modelů, konzistentní pravidla, relativní dostatek hráčů a dostupná herna - to vše dělá s Warhammeru téměř ideální herní platformu.
Téměř.
Protože jako vše má i Warhammer své vady na kráse. Za prvé nesimuluje historické bitvy historických armád. Za druhé pravidla jsou jednou dána a přestože i v nich je řada nejasností a chyb, jen těžko si je můžeme upravovat či opravovat, protože v tom okamžiku vzniknou problémy s kompatibilitou vůči ostatním herním centrům a "oficiálním" pravidlům. A konečně za třetí - problémem zůstává vyšší cena (a tudíž nižší dostupnost) modelů vyráběných anglickým výrobcem. Zatímco Angličan možná překousne cenu 1-4 libry za kovový pěší či jízdní model, v našich podmínkách je to na hranici únosnosti.
Co jsme tedy mohli dělat?
Jediné.
Vyvinout nebo převzít nějaký historický systém.
První otázka je však - jaký. Inu, musel být z nějakého zajímavého období, musel nabídnout dostatek různých armád, pro které by byl dostatek dostupných modelů. Navíc tu musela být šance převzít nebo vyvinout soubor pravidel který by byl relativně jednoduchý, rychlý, do určité míry historicky věrný a přitom pokud možno blízký tomu co už známe z Warhammeru.
Nejdříve tedy bylo zapotřebí zvolit "to správné" historické období, kdy jako nejzajímavější se jednoznačně ukázala:
starověk, zejména pak doba expanzí středomořských národů (Egypt, Řecko, Řím, Kartágo, …) středověk s jeho barevnými rytířskými armádami napoleonské války jako přelom v technice, taktice, strategii, politice, …druhá světová válka jako poslední "moderní" a přitom "mnohonárodní" konflikt.
Z těchto možností posléze vypadnul středověk, který nebyl až tak lákavý a není pro něj dostatek dostupných modelů, a druhá světová válka, která krom praktických a psychologických problémů má navíc zapotřebí značně odlišná pravidla.
V té chvíli se naše skupina rozdělila na dvě překrývající se podskupiny - první, která převzala pravidla Warhammer Ancient Battles a vrhla se na hraní Starověku, a druhá, která zvolila delší ale pro ni příjemnější cestu - hrát Napoleonské války včetně úpravy existujících nebo vývoje vlastních pravidel. O skupině WAB se dočtete na "sesterských" stránkách, takže dále už budu hovořit jen o "NV", neboli napoleonských válkách.
Pro období NV se dá na našem trhu sehnat relativní dostatek plastikových modelů 1 : 72 od výrobců typu HäT, Italeri, ESCI nebo Airfix (zejména díky německé firmě HäT nemají dnes problémy se stavbou armády ani "vedlejší mocnosti" jako Prusko, Rakousko nebo Rusko) a cena 135--220 korun za krabičku se 48--50 pěšáky (nebo 12 jezdci resp. 4 děly) je velmi dobře únosná, protože za "startovací" armádu čítající cca 105 modelů dá hráč 700-800 korun. Dnešní plastové modely jsou navíc většinou velmi kvalitní, takže v porovnání s drahými kovovými (které se většinou používají na západ od naší republiky) mají pouze jednu nevýhodu - jsou citlivější na ohyb (kdy z pružného plastu snadno odpadne kus nepružné barvy) a hráč si tak při přepravě modelů a manipulaci s nimi musí dávat větší pozor. Příprava transportních krabiček na míru, ve kterých by se modely/podstavce nemohly příliš pohybovat a větší pozornost při manipulaci s modely po bojišti značnou mírou přispějí k zachování dobrého vzhledu armády.
Tak, máme vybranou epochu, stranu za kterou budeme hrát a dokonce jsme sehnali i modely které postupně nabarvíme. Ale co dále? Chceme začít hrát a k tomu potřebujeme pravidla. Začali jsme s tím jednodušším a prošli všechny možné internetové stránky, všechna možná i nemožná (J) pravidla (Empire, Eagles of Empire, Age of Eagles, Fire and Fury, Napoleonic Journal alias Revolution, …) ale nakonec jsme splakali nad výdělkem. Proč? Inu, všechna tato pravidla mají jedno společné - jsou příliš komplexní, zaměřená víc na realističnost než na hratelnost, zatímco většina z nás si chce naopak příjemně zahrát s maximální únosnou mírou historické realističnosti. Při počtu různých counterů, bonusů a postihů, úrovní a parametrů jednotlivých jednotek v těchto systémech jsou tyto "příliš historické" systémy také příliš dlouhé a těžkopádné, které nám, odchovancům Warhammeru, příliš nesedí a nejsou vůbec vhodné pro začínající hráče (takže "nábor mladé krve" by byl téměř nemožný).
Co tedy zbývá? Vyvinout vlastní pravidla, která by nebyla tak svázána s historickou realitou, ale byla by hratelnější, stavěná na míru našim záměrům a potřebám. "Ano!" vykřikli jsme jednohlasně. "To je to co potřebujeme - naše vlastní pravidla!". V radostném souhlasném křiku však zazněl slabý hlásek, který nás okamžitě zchladil. Ten hlásek se zeptal "A kdo je udělá?". Následovalo ticho. A další ticho. Po dlouhé pauze se dobrovolně přihlásil Ondra Benda (takto hráč Bretonnie z WHFB a Říma z WAB) že sice nemá téměř čas, ale že narychlo zkusí upravit WAB pravidla pro NV. Jak řekl, tak udělal a první verze pravidel byla na světě.
Odehrálo se pár bitev, ale pak jsem postavil svou armádu já a zapojil se do testování pravidel. A začal jsem mít připomínky, spoustu připomínek a návrhů. A po každé hře víc. Ondra na situaci zareagoval kreativně a požádal mne abych své připomínky a nápady dal dohromady tak, aby je on mohl zapracovat do stávajících pravidel. Poté co jsem učinil jak mi bylo doporučeno se však ukázalo, že mé připomínky a) příliš narušují aktuální sadu pravidel a b) samy o sobě tvoří ucelený systém. Dosavadní autor pravidel mi tedy řekl : "Hele, víš co, vypadá to, že máš na věc ucelený názor a dostatek elánu a času, takže - udělej ta pravidla sám". A tak se i stalo. Vzal jsem své připomínky jako "jádro", k němu přibalil z původních pravidel to, co se mi zdálo užitečné a zajímavé a druhá verze pravidel byla na světě. Po zhruba dvou měsících testování jsme došli k zatím poslední modifikaci druhé verze pravidel, která je volně k dispozici i na těchto stránkách. Předpokládáme také, že i v budoucnu se pravidla budou měnit na základě požadavků, připomínek a nápadů hráčů a musím prozradit, že vyvíjíme i třetí ("složitější") verzi pravidel, která by měla být připravena pro případ že se rozhodneme přejít ke komplexnějšímu, "realističtějšímu" systému.
Ještě musím dodat že zatím ve všech testovacích hrách jsme vycházeli ze základního scénáře bitvy s vyrovnanými počátečními pozicemi a velikostí armád, přičemž jsme původně pro jednoduchost používali pro měřítko armády její počty modelů, nyní ale postupně přecházíme ke klasickému (alespoň pro svět Warhammeru) bodovému systému, který je opět volně dostupný na těchto stránkách, společně s postupným přechodem na "vyrovnané" i "nevyrovnané" scénáře.
Tak, to by asi bylo pro začátek vše.
Nezbývá než dodat - dejte nám o sobě vědět a pokud můžete, pak se přijďte i podívat!
Pavel Štafa, alias "Baron", v současné době vrchní velitel 2. západní armády Jeho Carského Veličenstva.
Kde nás najdete? - Téměř pravidelně v sobotu mezi 10:00 a 15:00 v prodejně a herně Ogří Doupě v Mikulandské ulici v Praze (krátká ulička vede z Národní jako první paralelní od Spálené směrem k Vltavě) - na stránkách této prodejny (www.fantasy.cz), sekci Stolní hry -> Hry s miniaturami -> Historické bitvy najdete volně dostupnou aktuální verzi našich pravidel a několik prvních "záznamů z bitev" (stránky jsou ve výstavbě takže prosím omluvte jejich prozatimní úroveň) - o pravidlech, historii, hrách, literatuře atd. diskutujeme na serveru http://hofyland.matrixway.cz, klubu Napoleonské války.
POZNÁMKA REDAKCE: Nutně potřebujeme k sí'ovému hraní originální hru Battleground: Napoleon in Russia. Je někdo ochoten originál prodat? Předem děkujeme za zprávu. -lk-
Foto týdne
Recenze týdne
Vyjde v nakladatelství Elka Press










NEWS
Předmět: Battleground: Napoleon in Russia
Předmět: Kde se dají figurky koupit?
Předmět: Figurkova valka s figurkami co mate doma.